تبلیغات
به آینده امیدوار باشید - کتاب
 
به آینده امیدوار باشید
اطلب العلم من المهد الی اللحد ز گهواره تا گور دانش بجوی(حضرت محمد)
 
 
پنجشنبه 13 آبان 1395 :: نویسنده : فاصله گلناری(ف.م)

ترویج کتابخوانی به سبک پُفک نمکی!/ یادداشت افشین داورپناه

 
تاریخ ان۱۳
 
 
از دیدگاه افشین داورپناه، مسابقات کتابخوانی، آنچنان که این روزها عموما برگزار می‌شود، نمی‌تواند تاثیری در ترویج فرهنگ مطالعه داشته باشد؛ فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، فرهنگ تبلیغ کالاهای مصرفی مثل پُفک و مایع ظرفشویی نیست که بتوان با جایزه دادن میزان مطالعه یا میزان علاقه‌مندی افراد را به مطالعه افزایش داد!
 
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- افشین داورپناه: به نظر شما تا به حال چند نفر به خاطر شرکت در یک مسابقه کتابخوانی به کتابخوانی یا مطالعه علاقه‌مند شده‌اند؟ در کشور ما سال‌هاست که تعداد قابل توجهی مسابقات کتابخوانی، به مناسبت‌ها یا بهانه‌های گوناگون، از سوی نهادهای مختلف برگزار می‌شود اما در طول همه این سال‌ها هیچوقت این موضوع بررسی نشده‌ است که برگزاری این دست مسابقات در تشویق مردم به مطالعه چه‌قدر تاثیر داشته یا تا چه میزان و چگونه در ارتقاء سواد یا آگاهی‌بخشی به مردم، اثربخش بوده‌است؟ از سوی دیگر محتوای کتاب‌هایی که به مسابقه گذاشته شده چه میزان در افزایش دانش و آگاهی شرکت‌کنندگان موثر بوده است‌!
 
به تازگی و با ورود برخی اسپانسرهای تجاری به معرکه مسابقات کتابخوانی و اهدای جوایز گران‌قیمت به برندگان این مسابقات، موضوع سودمند بودن برگزاری چنین مسابقاتی، به ویژه با شکلی که اکنون برگزار می‌شود، داغ‌تر و قابل توجه‌تر شده‌ است! واقعا کدام جامعه با شعار «کتاب بخوانید، جایزه بگیرید!» کتابخوان و اهل مطالعه شده‌است که ما دومی‌اش باشیم؟
 
تصور کردن جامعه به عنوان کودکی که باید او را با «محرک پاداش» و در فرآیند «شرطی شدن» به مطالعه تشویق کرد، نشان دهنده نوعی کج فهمی یا بدفهمی از فرهنگ و واقعیات جامعه است! مواجهه و فهمی که در آن فقط به یک متغیر دیده و سایر عوامل نادیده گرفته می‌شود! کتابخوانی، مسابقه قرعه‌کشی فلان بانک یا قرعه‌کشی خرید رُب گوجه فرنگی نیست! و فرهنگ مطالعه و کتابخوانی نیز فرهنگ تبلیغ کالاهای مصرفی مثل پُفک و مایع ظرفشویی نیست که بتوان با جایزه دادن میزان مطالعه یا میزان علاقه‌مندی افراد را به مطالعه افزایش داد!
 
این نوع مسابقات کتابخوانی عموما فقط مبتنی بر حفظیات یا «حفظیات ـ محور» است و هدف و انگیزه اصلی مخاطبان از شرکت در آن نیز کسب جایزه است! تا کنون شنیده‌اید که کسی به خاطر شرکت در یک مسابقه کتابخوانی به مطالعه علاقه‌مند شده باشد؟ چند نفر؟ و چطور؟ در الگوهای ترویج کتابخوانی یا مطالعه در کشورهای موفق جهان، مسابقات کتابخوانی، به ویژه آن‌گونه که در ایران برگزار می‌شود، چه جایگاهی دارد؟ تقریبا هیچ! البته چنین فعالیت‌ها و برنامه‌هایی ممکن است به افزایش فروش برخی از کتاب‌ها کمک کند ـ اما فقط کتاب‌هایی که موضوع مسابقه‌اند!
 
شاید تصور می‌کنید «به هر حال، برخی افراد ممکن است به شوق رسیدن به جایزه، یک کتاب را مطالعه کنند و بعد به محتوای کتاب یا کتابخوانی علاقه‌مند شوند!»؛ خُب چند نفر از این طریق ممکن است به کتابخوانی علاقه‌مند شوند؟ مهمتر از آن این‌که، چه کتاب‌ها یا محتوایی برای این مسابقات انتخاب می‌شود؟ به این نمونه دقت کنید: چند وقت پیش در یک برنامه پر مخاطب تلویزیونی، مسابقه‌ای کتابخوانی برگزار شد با جوایز قابل توجه؛ ابتدا چند کتاب داستان معرفی شد تا علاقه‌مندان مطالعه کنند و سپس درباره محتوای کتاب مسابقه بدهند و به برندگان جوایزی اهدا شود؛ تاسف‌بارترین بخش این مسابقه، سئوالات مسابقه بود؛ سئوالات به این نحو بود که مثلا از شرکت‌کننده پرسیده می‌شد: در داستان فلان، آقای خسرو پس از اینکه در صف نانوایی به داریوش فلان چیز را گفت، داریوش در پاسخ به او چه گفت و چه عکس‌العملی نشان داد؟
 
الف ـ آیا این مسابقه بیشتر به مسابقه کتابخوانی شباهت داشت یا مسابقه حفظیات؟ واقعا چرا مخاطب باید اتفاقات داستان یا جملات آن را به خاطر می‌سپرد؟ ب ـ نکته مهمتر این‌که، این نوع حفظیات چه آگاهی‌بخشی یا معلوماتی را به خواننده منتقل می‌کرد؟ ج ـ آیا اگر جایزه‌ای در کار نبود، خواننده باز هم به خواندن این کتاب رغبت نشان می‌داد؟ آیا شرکت‌کننده در این مسابقه، پس از شرکت در این مسابقه (چه برنده جایزه باشد و چه نباشد) باز هم سراغ مطالعه و کتابخوانی خواهد رفت؟ د ـ چرا این کتاب یا کتاب‌‌ها و از این ناشران و نویسندگان برای مسابقه انتخاب شده بود؟ صرفا برای این که احتمالا ناشران این کتاب‌ها حامی جوایز مسابقات بوده‌اند؟
 
البته انصاف هم نیست که درباره مسابقات کتابخوانی تا این حد بدبین باشیم! واقعیت این است که اگر مسابقه‌های کتابخوانی با هدف آموزش مستقیم یا غیر مستقیم برخی مفاهیم، آموزه‌ها، آموزش‌ها یا قوانین به یک «جامعه هدف مشخص» برگزار شود یا هدف مسابقات، کمک به پرورش قدرت تحلیل یا خلاقیت گروه مخاطب مورد نظر باشد، می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای آموزشی یا فرهنگی پذیرفته شود ـ چیزی که به ندرت در ایران مورد توجه قرار گرفته‌ است.

معرفی کتاب:

کتاب مراقبت از کودک تا 2 سالگی اثر بنجامین اسپاک

  قیمت 6500


کتاب نکات برتر و برجسته دارو و درمان گیاهی اثر محمد صادق رجحان

     صفحه فروش

15000

   از سایت دیجی کالا


تخفیف ویژه ناشران در فروش پاییزه کتاب

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
 
 
نادر قدیانی، رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان ایران درباره فعالیت این انجمن در هفته کتاب گفت: ناشران عضو این انجمن، در هفته کتاب با ارائه تخفیف‌هایی در اجرای طرح فروش پاییزه کتاب فعالیت می‌کنند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نادر قدیانی، رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان ایران درباره فعالیت این انجمن در هفته کتاب گفت: در گذشته از سوی برخی نهادها همچون اهالی قلم، بُن کتاب در اختیار علاقه‌مندان و خریداران کتاب قرار می‌گرفت که کمک خوبی به خریداران کتاب و کمک به فعالان نشر کشور بود، اما در حال حاضر این بُن‌ها‌ که بیشتر به شکل کارت الکترونیک و خیلی محدود در اختیار نویسندگان و یا افراد خاص قرار می‌گیرد، به حداقل رسیده است. از این‌رو انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در هفته کتاب با تخفیف‌هایی که درنظر گرفته‌اند، جایگزین مناسبی برای خلاء بُن کتاب ایجاد کرده‌اند.
 
وی در ادامه بیان کرد: برخی از ناشران عضو انجمن در کتابفروشی‌های معتبر خود تخفیف‌های قابل توجهی را برای فروش کتاب در هفته کتاب امسال درنظر گرفته‌اند که امیدوار هستیم بر فروش کتاب و در نتیجه گسترش کتابخوانی در سطح جامعه تاثیرگذار باشد.
 
مدیر انتشارات قدیانی کمک به ترویج فرهنگ کتابخوانی را وظیفه هر فرد یا سازمان دست‌اندرکار و تاثیرگذار در بخش فرهنگی دانست و در این‌باره گفت: همه ما وظیفه داریم تا جایی‌که از دستمان برمی‌آید، به ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور کمک کنیم و هر چه به مردم برای خرید کتاب کمک کنیم، به این مورد نزدیک شده‌ایم و برای همین هم انجمن سعی دارد که به مردم کمک کند تا بیشتر کتاب بخرند و این نه تنها وظیفه انجمن که وظیفه تمام سازمان‌ها، انجمن‌ها و نهادهایی‌ست که نه‌تنها در حوزه کتاب که در فرهنگ کشور موثرند.
 
قدیانی یادآور شد: کمک به مردم برای خریدن کتاب در هفته کتاب باید جدی گرفته شود. هم‌اکنون همین طرح فروش فصل به فصل کتاب با تخفیف‌های ویژه در کتابفروشی‌ها که خانه کتاب بانی آن بوده است را هم باید غنیمت دانست و از آن بهره برد. مناسبت‌های فرهنگی همچون هفته کتاب و برپایی نمایشگاه‌های کتاب که در کشور برگزار می‌شود را باید غنیمت دانسته و برای گسترش فرهنگ جامعه از آن‌ها بهره برد. اگر به این قضیه جدی نگاه کنیم و آن‌را وظیفه بدانیم، جدی‌تر هم عمل می‌کنیم و برای خرید کتاب به یکدیگر کمک بیشتری می‌کنیم.
 
رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان با اشاره به این‌که سود فروش کتاب فقط برای ناشران سودرسان نیست، توضیح داد: ممکن است که سود مادی این قضیه متوجه ناشران و عوامل نشر کتاب باشد، ولی در برابر  سود معنوی آن که عاید جامعه می‌شود، بسیار ناچیز است. اگر ما با این نگاه به فروش کتاب نگاه کنیم، کم‌کم مردم هم خرید کتاب را جدی می‌گیرند.
 
بیست و چهارمین هفته کتاب جمهوری اسلامی از 24 آبان تا یکم آذر در سراسر کشور برگزارخواهد شد
نوع مطلب : معرفی کتاب، 
برچسب ها : کتاب، معرفی کتاب، سایت کتاب، ناشر،
لینک های مرتبط : ایبنا،


سه شنبه 18 آبان 1395 03:10 ق.ظ
سلامممممممم.........خیلی ممنون از وب سایت خوبتون که فوق العاده عالیه....واقعا متشکرم....
خوشحال میشم به منم سر بزنید
جمعه 14 آبان 1395 07:27 ب.ظ
سلام خسته نباشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


لطفا و حتما در نظر سنجی شركت كنید. امیدوارم از وبلاگم لذت ببرید و نظر دهید. من این وبلاگ را به منظور افزایش اطلاعات شما بازدید كنندگان محترم قرار داده ام.
نظرات سازنده تان درباره این وبلاگ را با من در میان بگذارید. از صفحات جانبی هم دیدن کنید. با تشكر.

مدیر وبلاگ : فاصله گلناری(ف.م)

فال حافظ

فال حافظ

فال حافظ

پیوندهای روزانه
نظرسنجی
چه گلی را دوست دارید؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


Top Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه
 افزایش بازدید سایت + کسب درآمد از اینترنت www.iAlexa.ir
= 400, doc_height = 500; if (ns4up) { doc_width = self.innerWidth; doc_height = self.innerHeight; } else if (ie4up) { doc_width = 1000; doc_height = 1000; } dx = new Array(); xp = new Array(); yp = new Array(); am = new Array(); stx = new Array(); sty = new Array(); for (i = 0; i < no; ++ i) { dx[i] = 0; // set coordinate variables xp[i] = Math.random()*(doc_width-50); // set position variables yp[i] = Math.random()*doc_height; am[i] = Math.random()*20; // set amplitude variables stx[i] = 0.02 + Math.random()/10; // set step variables sty[i] = 0.7 + Math.random(); // set step variables if (ns4up) { // set layers if (i == 0) { document.write(""); } else { document.write(""); }
"); var ns4up = (document.layers) ? 4 : 0; // browser sniffer var ie4up = (document.all) ? 1 : 0; var dx, xp, yp; // coordinate and position variables var am, stx, sty; // amplitude and step variables var i, doc_width = 400, doc_height = 500; if (ns4up) { doc_width = self.innerWidth; doc_height = self.innerHeight; } else if (ie4up) { doc_width = 1000; doc_height = 1000; } dx = new Array(); xp = new Array(); yp = new Array(); am = new Array(); stx = new Array(); sty = new Array(); for (i = 0; i < no; ++ i) { dx[i] = 0; // set coordinate variables xp[i] = Math.random()*(doc_width-50); // set position variables yp[i] = Math.random()*doc_height; am[i] = Math.random()*20; // set amplitude variables stx[i] = 0.02 + Math.random()/10; // set step variables sty[i] = 0.7 + Math.random(); // set step variables if (ns4up) { // set layers if (i == 0) { document.write(""); } else { document.write(""); } } else if (ie4up) { if (i == 0) { document.write("
"); } else { document.write("
"); } } } function snowNS() { // Netscape main animation function for (i = 0; i < no; ++ i) { // iterate for every dot yp[i] += sty[i]; if (yp[i] > doc_height-50) { xp[i] = Math.random()*(doc_width-am[i]-30); yp[i] = 0; stx[i] = 0.02 + Math.random()/10; sty[i] = 0.7 + Math.random(); doc_width = self.innerWidth; doc_height = self.innerHeight; } dx[i] += stx[i]; document.layers["dot"+i].top = yp[i]; document.layers["dot"+i].left = xp[i] + am[i]*Math.sin(dx[i]); } setTimeout("snowNS()", speed); } function snowIE() { // IE main animation function for (i = 0; i < no; ++ i) { // iterate for every dot yp[i] += sty[i]; if (yp[i] > doc_height-50) { xp[i] = Math.random()*(doc_width-am[i]-30); yp[i] = 0; stx[i] = 0.02 + Math.random()/10; sty[i] = 0.7 + Math.random(); doc_width = document.body.clientWidth; doc_height = document.body.clientHeight; } dx[i] += stx[i]; document.all["dot"+i].style.pixelTop = yp[i]; document.all["dot"+i].style.pixelLeft = xp[i] + am[i]*Math.sin(dx[i]); } setTimeout("snowIE()", speed); } if (ns4up) { snowNS(); } else if (ie4up) { snowIE(); }

دریافت کد بارش ستاره از بالای وبلاگ

http://www.20Tools.com/-ابزار و قالب وبلاگ Digital Clock - Status Bar

مرجع وبلاگ نویسان جوان

دریافت کد بارش ستاره از بالای وبلاگ

Digital Clock - Status Bar

مرجع وبلاگ نویسان جوان

Digital Clock - Status Bar

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس