آخرین اخبار از مذاکرات هسته ای وین؛ ظریف و کری در وین ماندگار شدند

سخنگوی وزارت خارجه خبرسازی ها مبنی بر ارائه طرح و پیشنهاد جدید کشورهای ٥+١ به ایران و پردازش های پیرامون آن را بی اساس خواند و ضمن تکذیب این موضوع اظهارداشت: «در سه روز گذشته مذاکرات فشرده و متعدد دو جانبه و چندجانبه بر اساس طرح ها و ابتکارات متعدد تیم مذاکره کننده إیرانی که آخرین آن ها در مسقط پیشنهاد گردید، انجام شده و مذاکرات درسطوح مختلف کارشناسی و سیاسی ادامه دارد و هیچگونه طرح جدیدی از طرف کشورهای ٥+١ ارایه نشده است.»
وزیر امور خارجه ایران در خصوص لغو سفرش به تهران گفت:پیشنهاد قابل توجهی مطرح نشده که به تهران ببرم.    
محمدجواد ظریف جمعه شب در جمع خبرنگاران افزود : بحث های زیادی در مذاکرات وین انجام شده ولی پیشنهاد قابل توجهی مطرح نشده است که به تهران ببرم.
ظریف که در جمع خبرگاران حاضر در وین صحبت می کرد، گفت: «در این چند روز بحث های مهمی انجام شده است، اما پیشنهاد قابل توجهی نبود که به تهران برده شود.»
در همین حال «جان کری» یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواسته نامش فاش نشود، اعلام کرده است که «جان کری» وزیر خارجه این کشور که قرار بود بعد از گفت وگو با همتای ایرانی خود راهی پاریس شود، فعلا این سفر را انجام نمی دهد.
تعویق سفر کری به پاریس پس از آن صورت می گیرد که «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران که قرار بود برای مشورت به تهران سفر کند، با بیان اینکه هنوز پیشنهاد قابل توجهی از سوی طرف مقابل ارائه نشده، این سفر را لغو کرد.
روز گذشته خبرگزاری ایتارتاس روسیه گزارش داده است که ایران در مذاکرات اخیر پیشنهادات جدیدی از سوی 1+5 دریافت کرده و قرار است وزیر خارجه ایران از طریق یک «خط ارتباطی امن» آن ها را با تهران در میان بگذارد.
یک منبع خبری به ایتارتاس گفته که «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، پیشنهاد جدید ارائه شده از سوی گروه 5+1، درباره توافق جامع بر سر موضوع هسته ای را با تهران در میان خواهد گذاشت.
این منبع خبری افزود که «گفتگو درباره پیشنهاد جدید، در خصوص المان های کلیدی توافق آتی خواهد بود» و نکاتی درباره لغو تحریم ها علیه تهران و محدودسازی برنامه هسته ای این کشور را در بر دارد.
همچنین، یکی از نمایندگان تیم مذاکره کننده ایرانی به خبرگزاری ایتارتاس گفته است که ظریف تصمیم گرفته که در وین بماند و پیشنهاد جدید را از طریق «خط ارتباطی امن» با تهران در میان بگذارد.
پیش از این اعلام شده بود که ظریف برای مشورت به تهران بازمی گردد ولی بعدا یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده اعلام کرد که ظریف در وین می ماند و به تهران نمی رود.
این منبع در رد خبر سفر ظریف به تهران گفته بود «ما از مسقط تاکنون طرح های مختلف داده ایم. هنوز این ایده ها به مرحله ای نرسیده که دکتر ظریف به تهران ببرد و لذا ایشان به تهران نمی رود و مذاکرات ادامه می یابد.»
باید دید با ماندن ظریف در وین، آیا برنامه سفر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و همتای فرانسوی اش به پاریس تغییر خواهد کرد یا خیر.

پایان نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون
شبکه تلویزیونی المیادین  از پایان یافتن دیدار سه جانبه ظریف، اشتون و کری و آغاز دیدار دو جانبه جان کری و لوران فابیوس خبر داد.
" محمد جواد ظریف"،"جان کری" و کاترین اشتون جمعه شب گفت و گو های سه جانبه خود خود را در وین از سر خواهند گرفت. این سومین نشست سه جانبه ظریف، اشتون و کری از شب گذشته تاکنون است.
دومین نشست سه جانبه وزیران امور خارجه ایران و آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 در چهارمین روز مذاکرات بعد از ظهر جمعه برگزار شده بود.
ظریف همچنین امروز با وزیران خارجه انگلیس و فرانسه یک بار جداگانه و بار دیگر همراه با کاترین اشتون و رییس هیات مذاکره کننده آلمانی دیدار و گفت و گو کرد.
نحوه حل اختلافات باقی مانده و نیز ادامه مذاکرات تا پایان مهلت تعیین شده از جمله موضوعات مورد بحث در دیدارهای ظریف بوده است.

آمریکا و ایران پیشنهادهای جدیدی آماده می کنند
خبرگزاری رویترز از وین گزارش داد، منابعی نزدیک به گفتگوهای هسته ای در وین روز جمعه اعلام کردند جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران مشغول تهیه پیشنهاد جدیدی با هدف شکستن رکود در گفتگوها بین تهران و شش قدرت بزرگ هستند.
این منابع که خواستند نامشان فاش نشود افزودند کری و ظریف پیشنهادی را آماده می کنند که احتمالا به پایتختهای دو کشور ارائه خواهد شد.
هنوز جزئیات این پیشنهادهای جدید فاش نشده است.

تکذیب ارائه طرح جدید به ایران
 «مرضیه افخم» سخنگوی وزارت خارجه گزارش های منتشر شده را تکذیب

گفتنی است دست یافتن به یک راه حل جامع مشترک با عنوان توافق جامع گزینه‌ای است که به نظر از سوی طرف‌های مذاکره کننده در حال حاضر کنار گذاشته است اما هیات ها تلاش دارند تا با دست یافتن به یک تفاهم کلی و سیاسی، به مذاکرات جامع فرصتی طلایی دهند.

به احتمال زیاد در صورت دست یافتن طرف‌ها به یک تفاهم سیاسی در وین، هیأت‌ها بعد از مدت زمانی کوتاه مجددا برای بحث بر روی جزئیات و متن توافق جامع به میز مذاکره باز می‌گردند. به بیانی دیگر، مذاکره کنندگان در صورت رسیدن به تفاهم سیاسی زمان را در وین نگه می‌دادند تا دوباره بازگردند و متن توافق جامع را نهایی کنند.

با نزدیک شدن به ساعات پایانی، دو طرف با جدیت و حساسیت بیشتری موضوعات را پیگری می‌کنند و به نوعی دو روز آتی (یک‌شنبه و دوشنبه) در سرنوشت مذاکرات بسیار کلیدی است.

هم‌چنین در صورت دست یافتن ایران و 1+5 به یک تفاهم سیاسی تا سوم آذر، این تفاهم شفاهی (non paper) خواهد بود و به نظر می‌رسد امضایی نیز در کار نیست.

برخی کارشناسان معتقدند، رسیدن به یک تفاهم سیاسی بسیار کم‌هزینه‌تر و موثرتر از تمدید توافق ژنو است چرا که بحث تمدید توافق پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و از این رو همه طرف‌ها در مذاکرات بر روی تفاهم سیاسی کار می کنند، نه گزینه‌های دیگر