فردا ظهر در حرم مطهر رضوی

آیت‌الله علم‌الهدی بر پیکر استاد حمید سبزواری اقامه نماز می‌کند

آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی فردا ظهر بر پیکر مرحوم استاد حمید سبزواری پدر شعر انقلاب اسلامی نماز میت اقامه می‌کند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، پیکر مرحوم استاد حمید سبزواری پدر شعر انقلاب اسلامی ظهر فردا در حرم مطهر رضوی تشییع می‌شود و آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد بر پیکر این مرحوم نماز میت اقامه می‌کند.

مراسم تشییع پیکر استاد حمید سبزواری پدر شعر انقلاب اسلامی روز گذشته از مقابل حوزه هنری تهران با حضور مردم، شاعران و شخصیت‌های کشوری برگزار شد و فردا ظهر هم این مراسم در حرم مطهر رضوی برگزار می‌گردد.

پیکر این شاعر گرانقدر روز چهارشنبه با حضور مسؤولان شهری، استانی، کشوری و اقشار مختلف مردم در سبزوار برگزار و بنا بر وصیت این مرحوم، پیکر وی در این شهرستان دفن می‌شود.


استاد سبزواری درگذشت

  استاد حمید سبزواری شاعر پیشکسوت و پدر شعر انقلاب اسلامی دار فانی را وداع گفته است.

خبرگزاری مهر تا لحظه تنظیم این خبر تایید رسمی مبنی بر اعلام این خبر از خانواده این شاعر دریافت نکرده است. اما گفته شده است این شاعر پیشکسوت بر اثر عوارض ناشی از کهولت سن در بیمارستانی در تهران دار فانی را وداع گفته است.

حمید سبزواری متولد سال 1304 بوده و مدتی پیش به دلیل بیماری در بیمارستان نیز بستری بود.

سبزواری

دیدار پارسال ایشون با رهبری


هنرمندان در سوگ «پدر شعر انقلاب» چه می‌گویند؟/ شیخ‌الطائفه شاعران!

خبر درگذشت حمیدِ شعر انقلاب که منتشر شد هنرمندان و دوست‌داران زیادی داغ‌دار شدند. هر کس به طریقی یاد استاد کرد و از او گفت.

گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ استاد حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب، در بیمارستان آسیای تهران از دنیا رفت. او نزدیک به یک قرن زندگی کرد و در همه این سال‌ها هیچ وقت از پای ننشست و دست از شعر نوشتن برای انقلاب و آرمان‌های مردم برنداشت. او را شناسنامه ادبیات انقلاب لقب دادند. حالا پرداختن به تاریخ انقلاب بدون در نظر گرفتن شعرهای بسیارش غیرممکن به نظر می‌رسد. فراوانی شعرهای حمید سبزواری از کیفیت و عمق آثارش نکاست. شاعران بسیاری وامدار او هستند. سبزواری آغازکننده راهی بود که آدم‌های بسیاری در این سال‌ها آن را دنبال کرده‌اند و پس از او نیز ادامه خواهند داد. خبر درگذشت حمیدِ شعر انقلاب که منتشر شد هنرمندان و دوست داران زیادی داغ دار شدند. هر کس به طریقی یاد استاد کرد و از او گفت.

 

موسوی گرمارودی: سبزواری شیخ‌الطائفه شاعران بود

در همین راستا سید علی موسوی گرمارودی، نویسنده، مترجم قرآن و از مشهورترین شاعران نوگرا و سنت‌گرای پس از انقلاب، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو با ابراز تأسف نسبت به فوت حمید سبزواری، گفت: آقای سبزواری برای ما شاعران شیخ‌الطائفه بودند. بیشترین مسائل و موضوعات انقلاب در شعر ایشان وجود دارد.

 

وی با اشاره به زمینه آشنایی‌ خود با حمید سبزواری گفت: من از اولین روزهای انقلاب با آقای سبزواری آشنا شدم. بعدتر در روزهای آغاز جنگ می‌رفتیم به مناطق جنوب برای شعرخوانی. در آن سفرها بیشتر با همدیگر بودیم و طبعاً بهم نزدیک‌تر شدیم.

موسوی گرمارودی در پایان گفت: همه آثار آقای سبزواری فاخر هستند. کتاب‌هایی که از ایشان منتشر شده نشان می‌دهد شعر ایشان به خصوص در نحوه بیان فخیم و استخوان‌دار است.

 

راغب: شاعر بیش از ۶۰۰ اثر من حمید سبزواری بوده

«احمدعلی راغب»، آهنگساز و خالق بسیاری از سرودهای انقلابی نیز با اشاره به سابقه همکاری طولانی‌اش با حمید سبزواری، به خبرنگار خبرگزاری دانشجو گفت: لیست کارهایم را که نگاه می‌کنم می‌بینم شاعرِ حدود 600 تا از کارهای من حمید سبزواری بوده است.

 

وی ادامه داد: ما از سال 57 کار مشترک‌مان را شروع کردیم. خاطرات زیادی با هم داریم. ما سال‌های زیادی را در کنار هم سپری کردیم. با هم زندگی کردیم. دعوا کردیم و آشتی کردیم.

خالق بسیاری از سرودهای انقلابی افزود: دیشب کارشناس بی‌.بی‌.سی اسم من و آقای سبزواری و آقای گلریز را آورد و گفت ما اتحاد و مثلثی انقلابی را تشکیل داده بودیم.

راغب در پایان با ابراز تأسف از فوت حمید سبزواری گفت: همان‌طور که در بیانیه‌ام آورده‌ام شعر سبزواری، بیش از هر چیز، «شعر برائت» بود. او تجلیل می‌کرد اما نهیب می‌زند. به حق لقب پدر شعر انقلاب برازنده سبزواری است.

 استاد سبزواری

سراج: سبزواری در تاریخ ادبیات ما خواهد ماند

حسام‌الدین سراج، خواننده موسیقی سنتی و نوازنده سنتور، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو با ابراز تأسف از درگذشت استاد «حمید سبزواری» گفت: حمید سبزواری شاعر و ترانه‌سرای بسیار خوب و قدیمی این مرز و بوم بودند. اطلاعات شعری و ادبی ایشان بسیار زیاد بود. به عنوان یک استاد ادبیات همیشه در تاریخ ادبیات ما خواهند ماند.

 

استاد سبزواری


 

سراج در پایان گفت: قدیم که من جوان‌تر بودم و به رادیو می‌رفتم ایشان عضو شورای شعر بودند. از صحبت‌های ایشان استفاده‌های فراوان می‌بردم. آقای سبزواری حق بزرگی بر گردن من و امثال من دارند.

 

مختاباد: فوت استاد سبزواری صدمه زیادی به جامعه ادبی کشور وارد کرد

سیدعبدالحسین مُختاباد، آهنگساز و خواننده موسیقی سنتی ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو با اشاره به درگذشت «حمید سبزواری» گفت: ما از دهه 60 خدمت استاد سبزواری بودیم و به ایشان ارادت داشتیم. ما رابطه خیلی خوبی با هم داشتیم. من گاهی منزل‌شان هم می‌رفتم. ایشان از ترانه‌سراهای خوب در ارتباط با مضامین انقلابی، اجتماعی، عرفانی و حتی عاشقانه بودند.

 


 

گفت: ما هر کاری به استاد می‌دادیم به بهترین نحو غزل یا شعر یا ترانه‌اش را برای ما می‌سرودند. استاد سبزواری در شعر و ادبیات سرامد بودند و از این نظر فوت ایشان صدمه زیادی به جامعه ادبی و فرهنگی کشور وارد کرد.

 

مختاباد در پایان گفت: در همه این سال‌ها آنچه برای ما جذاب بود تواضع و فروتنی و تسلط ایشان بر شعر و ادبیات بود.

 

گلریز: با هر کدام از شعرهای استاد سبزواری یاد مقطعی از انقلاب می‌افتم

محمد گلریز خواننده سرودهای ماندگار انقلابی با ابراز تأسف از فوت استاد سبزواری به خبرنگار خبرگزاری دانشجو گفت: چند ماه قبل از انقلاب با جناب سبزواری آشنا شدیم و از همان موقع فعالیتمان را شروع کردیم. ایشان به ما ایده برای خواندن بهتر آثار ایده می‌داد و ما هم اجرا می‌کردیم. چند ماه اول خیلی سخت بود. چون جو طاغوت و حکومت نظامی بود. ما بیشتر تلفنی با هم تماس داشتیم و از شعرهای ایشان استفاده می‌کردیم.

 

گلریز

 

خواننده سرودهای انقلابی ادامه داد: آقای سبزواری یکی از پایه گذاران شعر انقلاب بودند. به عبارتی از پیشگامان سروده‌های انقلابی هم بودند و می توانیم بگوییم ایشان پدر شعر انقلاب یا پیر شعر انقلاب هستند. آقای سبزواری از همان اوایل انقلاب هم همراه امام و همراه انقلاب و مردم بود و یک لحظه هم از پا ننشستند. تا آنجایی که در قدرتشان بود از نظر ذهنی و جسمی شروع کردند به سرودن شعرهای انقلاب.

گلریز افزود: ما آثار ایشان را که نگاه می‌کنیم نقاط عطف بسیاری را می‌بینیم. وقتی حضرت امام وارد شدند سرود «خمینی ای امام» را سرودند که در مهرآباد خوانده شد. بعد هم که حضرت امام به بهشت زهرا آمدند سرود «برخیزید» خوانده شده که بنده هم جزو آن گروه بودم.

خواننده سرودهای انقلابی با اشاره به سابقه همکاری با استاد سبزواری گفت: یادم هست که در همان یک سال اول حدود 30 تا 40 تا کار از آقای سبزواری خواندم. آدم با هر کدام از شعرهای ایشان یاد یک مقطعی از انقلاب می‌افتد. می‌شود گفت ایشان تاریخ انقلاب است.

گلریز در پایان گفت: چه قدر آقای سبزواری برای شهادت شخصیت‌های علمی و بزرگ ما شعر گفتند. برای شهید مطهری، شیهد بهشتی، شهید رجایی، شیهد باهنر و اکثر شهدا و جانبازان. در هر مرحله‌ای که مردم پیش می‌رفتند در انقلاب و مشکلی پیش می‌آمد واقعاً شعرهای ایشان کمک‌کننده بود. آقای سبزواری از اسوه‌های بزرگ انقلاب بودند. متأسفانه آن جور که باید و شاید شخصیت واقعی ایشان باز نشده.


زندگینامه: حمید سبزواری (۱۳۰۴-۱۳۹۵)


فرهنگ > ادبیات - همشهری آنلاین:
حمید سبزواری در سال ۱۳۰۴ در سبزوار به دنیا آمد. حمید سبزواری، شاعر اشعار مختلف حماسی، عرفانی اعم از قصیده، غزل، دوبیتی، رباعی و شعر نو است.

پدرش ،«‌عبد الوهاب، پیشه‌ور ساده‌ای بود که قریحه شعری داشت. مادر او، شاید اولین استادش بوده باشد.

او جامع المقدمات را نزد میرزا حبیب جوینی خوانده است. حاج آقا محمد علی محمدی نیز ازدیگر استادان وی بود.

در اثر کودتای 28 مرداد 1332 وی متواری و مخفی شد. لیکن بعدا خود را به شهربانی سبزوار معرفی کرد و 4 سال در وضعیت بلاتکلیفی و تعلیق طی کرد تا سرانجام تبرئه شد.

حمید سبزواری

حمید سبزواری ابتدا به شغل معلمی مشغول شد، سپس کارمند بانک بازرگانی در تهران شد و بعد به شاعری وری آورد.

وی در رشته ادبیات تحصیل کرده و سال‌ها سابقه تدریس در همین رشته را در کارنامه دارد.

سبزواری دارای مدال درجه یک هنر در رشته ادبیات است و اولین شاعری می‌یاشد که کتاب شعرش با عنوان(سرود درد) در سال 1375 کتاب سال شناخته شد.

استاد سبزواری خرداد ماه ۱۳۹۵ دار فانی را وداع گفت.

برخی از آثار حمید سبزواری:

  • سرود درد
  • سرود سپیده
  • سرود دیگر
  • کاروان سپیده
  • یاد یاران
  • یاد یاران مثنوی نسبتا بلندی است در رثای جهادگر شهید مهندس سید محمد تقی رضوی و جمعی از شهیدان دفاع مقدس. حمید سبزواری در این اثر به تناسب حال و مقام به شرح دلتنگی های خویش می پردازد و با مروری بر وقایع انقلاب و دفاع مقدس به معرفی شهید رضوی پرداخته و ویژگی های ممتاز وی را برشمرده و به تناسب از دیگر سرداران شهید یاد می کند. ˈیاد یارانˈ را کنگره بزرگداشت سرداران شهید سپاه و کمیته انتشارات در سال 1376منتشر کرده است.
  • گزیده ادبیات معاصرتا گردش زمانه و لیل و نهار هست
نام حسین (ع) هست و حسینی شعار هست

این نام پرشکوه بر اوراق روزگار
جاوید هست تا ورق روزگار هست

تا در دلی ز شوق حقیقت زبانه‌ای است
زین حق پرست در همه جا، حق‌گزار هست

تا موج می‌خروشد و تا بحر می‌تپد
یاد از خروش او به صف کارزار هست

تا سر زند سپیده و تا بشکفد سحر
خورشید روی او به جهان آشکار هست

تا عدل هست، رایت او هر طرف به پاست
تا ظلم هست، نهضت او استوار هست

تا در زمانه رسم یزید است برقرار
سودای دادخواهی او برقرار هست

تا لاله سر زند زگریبان کوهسار
دل‌ها زداغ اصغر او، داغدار هست

ای برترین شهید که هر کس خدای را
با چشم دل شناخت تو را دوستدار هست

هرگز مباد خاطر ما خالی از غمت
تا گردش زمانه و لیل و نهار هست


Read more: http://www.iranpardis.com/showthread.php?t=125765&s=804036feb09822d6fb51ae9376076a59#ixzz4BUK4aTh2


معروف ترین سروده ی ایشون شعر خمینی ای امام هست